1. ÜLDSÄTTED
1.1. Tartu Lasteaed Rukkilill (edaspidi lasteaed) kodukord lähtub koolieelse lasteasutuse seadusest ja sellest tulenevatest õigusaktidest.
1.2. Lasteaias toimuvatest tegevustest, ühisüritustest ja aktuaalsetest probleemidest saavad lapsevanemad teavet oma rühma õpetajatelt, stendilt, Eliis keskkonnast https://eliis.ee/ ja lasteaia koduleheküljelt https://tarturukkilill.ee/.
1.3. Kodukorraga saab tutvuda lasteaia veebilehel, Eliis keskkonnas ja paberkandjal rühmas.
1.4. Kodukord on lastele, vanematele ja lasteasutuse töötajatele täitmiseks kohustuslik.
1.5. Vastavalt vajadusele on lasteaia direktoril õigus moodustada liitrühmi ja teha muudatusi töökorralduses (suvekuudel/puhkustel, pühade eelsetel päevadel, õpetajate haigestumisel jms).
1.6. Lasteasutuse direktor korraldab ajutise sulgemise ajaks vanemate soovil lapse paigutamise teise lasteasutusse.
1.7. Lasteaed võib olla suletud eriolukordadel (elektrikatkestus, veeavarii jms).
2. LAPSE SAABUMINE JA LAHKUMINE, LAPSE PUUDUMINE
2.1. Lasteaed on avatud tööpäevadel kella 7.00-18.00. Lasteaed on suletud riigipühadel ja juulis töötajate kollektiivpuhkuste ajal.
2.2. Lapsevanem toob lapse lasteaeda enne õppe- ja kasvatustegevuste algust (kell 9.00) ja viib sealt ära endale sobival ajal järgides lasteaia päevakava.
2.3. Lapsevanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt.
2.4. Lapsevanem peab kinni lasteaia avamise ja sulgemise ajast.
2.5. Rühma töötajal on õigus laps üle anda ka vanemate poolt eelnevalt tutvustatud ja volitatud esindajatele.
2.6. Rühma töötajal on keelatud last anda üle alaealise, ebakaines olekus või selleks volitamata isikule.
2.7. Lapsevanem teavitab rühma töötajat koheselt oma muutunud kontaktandmetest.
2.8. Eriolukordades, kui lapsevanem ei jõua lapsele järgi õigeaegselt, on tal kohustus sellest teavitada rühma töötajat.
2.9. Lapsevanem teavitab lapse puuduma jäämisest või tagasitulekust Eliis keskkonnas või rühmatelefonil eelmise tööpäeva kella 15.00-ks.
2.10. Puudumisest hilisemal teatamisel (sama päeva hommikul kella 7.30-ks) tuleb lapsevanemal tasuda hommikusöögi maksumus ja teatamata jätmise korral kogu toidupäeva maksumus.
2.11. Lapsevanem tasub lasteaia toiduraha ja osalustasu iga kuu 20. kuupäevaks vastavalt raamatupidaja poolt esitatud arvele. Kui lapsevanem otsustab loobuda lapse mõnest toidukorrast, teavitab ta sellest rühmaõpetajat hiljemalt eelmise päeva kell 15.00-ks.
3. LAPSE TERVISE, HEAOLU JA ARENGU TOETAMINE
3.1. Lapsevanem informeerib lasteaia direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimaluste piires päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.
3.2. Lasteaia töötajad kujundavad erivajadustega lastele koostöös lasteaia pidajaga laste arengut soodustava ja võimalustele vastava keskkonna.
3.3. Rühma töötajal on õigus haiget last (sh nohu, köha, pedikuloos, silmapõletik, kõhulahtisus jms) rühma mitte lubada, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist.
3.4. Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervisliku seisundi halvenemisest ja käitumismuutustest lapsevanemat ja vajadusel lasteaia direktorit.
3.5. Lapse lasteaias haigestumise või vigastuse korral võtab lasteaia töötaja ühendust lapse vanemaga ja kutsub vajadusel kiirabi. Lapsevanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel lamada järelevalve all. Kiirabi kohale jõudmiseni antakse haigestunud või vigastatud lapsele esmast abi.
3.6. Lasteaias ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviserikke korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt suhkruhaigele) lasteasutuses anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kokkuleppel direktori määratud lasteasutuse pedagoogiga.
3.7. Lapse nakkushaigusesse haigestumisest on vajalik teavitada õpetajat esimesel võimalusel.
3.8. Lasteaia direktor teavitab lapsevanemaid ja Terviseametit lasteasutuses levivast nakkushaiguse puhangust või juhtumist.
3.9. Nakkushaiguste esinemise perioodil rakendatakse lasteaias eri puhastuskorda ja kätepesu nõudeid, järgides Terviseameti juhiseid.
3.10. Lapsel peavad kaasas olema isiklikud hügieenivahendid (kamm, pabertaskurätt, vajadusel vahetuspesu).
3.11. Lapsel peavad olema libisemiskindla tallaga ja kindlalt jalas püsivad jalanõud, et vähendada komistamis- ja kukkumisohtu.
3.12. Lapsel on õueriided, peakate ja jalanõud lähtuvalt ilmastikust.
3.13. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke detaile (pikki nööre, salle jt).
3.14. Lapsel on kapis vahetusriided juhuks, kui riided saavad märjaks või määrduvad, lapse kapi korrashoiu eest vastutab lapsevanem.
3.15. Laps vajab võimlemisriideid ja jalanõusid nii saalis kui ka õues toimuvateks liikumistegevusteks. Saalitundides võib laps olla ka paljajalu.
3.16. Soodsate ilmastikutingimuste korral viibivad lapsed võimalikult palju lasteaias õues.
3.17. Arusaamatuste korral pöördub lapsevanem esmalt õpetaja poole, seejärel vajadusel direktori poole.
3.18. Lahkhelid lapse ja rühmakaaslaste vahel lahendatakse rühmas omavahel õpetaja osalusel. Lapsevanem pole teiste laste noomija ega karistaja.
4. TURVALISUSE TAGAMINE
4.1. Lasteaia personal loob lasteaias füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid arendavaid tegevusi.
4.2. Lasteaias on mängu- ja võimlemisvahendeid, mille konstruktsioon, mõõtmed ja pindade viimistlus vastavad lapse eale ja kasvule ning tagavad ohutu kasutuse. Ronimisredeleid, spordi- ja mänguväljakuid ning võimlemisvahendeid on kontrollitud tootja juhendite kohaselt.
4.3. Laste väljapääs lasteaia ruumidest ja territooriumilt lasteaia töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteaia ruumidesse on keelatud.
4.4. Lasteaia töökorraldus lähtub koolieelse lasteasutuse seaduses sätestatud õpetaja või õpetajat abistava töötaja ja laste suhtarvudest.
4.5. Kui laste õues oleku ajal on ühel rühmatöötajal põhjendatud vajadus minna mõne lapsega tuppa, peab teine rühma töötaja tagama ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal.
4.6. Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides ja lähtuvad koolieelse lasteasutuse seaduses sätestatud õpetaja või õpetajat abistava töötaja ja laste suhtarvudest.
4.7. Lasteaia territooriumile sisenemisel ja väljumisel tuleb sulgeda enda järel värav, et tagada laste turvalisus.
4.8. Lasteaia mängualal ei sõideta jalgrattaga vaid lükatakse seda käe kõrval.
4.9. Lasteaeda ei tooda kaasa ohtlikke ja vägivaldseid mänge õhutavaid mänguasju, nutiseadmeid ega väärtesemeid.
4.10. Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele. Rühma töötaja ei vastuta kodust kaasa toodud mänguasja kadumise või purunemise eest.
4.11. Laste ja töötajate vaimset turvalisust ohustavate olukordade (laimamine, mõnitamine, solvamine, ebavõrdne kohtlemine, sõimamine, kõrgendatud hääletooni kasutamine) tekkimise korral pöördutakse lasteaia direktori või õppealajuhataja poole, kes tegutseb edasi vastavalt vajadusele.
Positiivne ja heatahtlik suhtumine on hea koostöö aluseks!